Hersenwerk vs hlavolamy a hry

Hersenwerk versus hlavolamy a hry s nimi17 BN 1.2.2015

 

Stretávam sa aj s názorom, že sme nepriniesli nič nové, je mnoho kurzov o riešení hlavolamov pre psov, obchody pre domácich miláčikov majú v ponuke množstvo interaktívnych hier a hlavolamov. Iste, môžete si kúpiť hlavolamy a poskytnúť svojmu psovi túto formu zábavy, resp. zamestnania hlavy.

Hersenwerk je koncept, ktorý ide ale iným smerom a trocha ďalej.
Vznikol ako dopoveď na neschopnosť mnohých hyperaktívnych či stresovaných psov relaxovať, predovšetkým v rušnejšom prostredí, ako súčasť terapie, či odstraňovania problémového správania. Postupom času si autorky tohto konceptu uvedomili jeho všestrannú využiteľnosť a užitočnosť pre všetkých psov bez rozdielu.
Keď však mnohí majitelia psov namietali, že nemajú chuť, čas, či finančné prostriedky na to, aby dochádzali pravidelne do nejakej školy pre psov, posunuli koncept do ďalšej zaujímavej roviny: nepotrebujete investovať do pomôcok žiadne peniaze, nemusíte kupovať drahé hlavolamy, pretože vrámci hersenwerku sa využívajú na tvorbu hlavolamov bežné domáce potreby či odpady.

8 BN 31.1.2015Aký je teda rozdiel medzi bežným hlavolamom a hersenwerkom?
Vrámci hersenwerku sú hlavolamy vytvárané na mieru každému psovi podľa jeho aktuálnych potrieb, rôzne hlavolamy majú na psa rôzny efekt…
„Vhersenwerku hlavolamy nie sú cieľom, ale cestou, na konci ktorej je spokojnosť, kľud, sústredenie, sebaovládanie a relax psa.“ /Anna Lacková /
Ako vieme dosiahnuť tieto sľubované efekty? Dôsledným pozorovaním správania sa psa, schopnosťou správne ho viesť pri hraní hersenwerku, vedomosťami o účinkoch rôznych hlavolamov a ich použití pre rôzne životné situácie.1 ZA 24.1.2015
Inštruktor hersenwerku prejde dôkladným vyškolením a preskúšaním, vie, čo,kedy a prečo robí, vytvára na mieru postupy pre každý konkrétny tím pes-majiteľ, berie do úvahy mnoho faktorov, ktoré si bežný pozorovateľ jeho práce ani neuvedomí.
Pri hraní hersenwerku je veľmi okrem iného veľmi dôležité, aby pes riešil hlavolamy jemne, pokojne a sústredene a dobrovoľne . Nie je to výcvik, práca pre majiteľa, ale samostatná vysoko uspokojujúca aktivita psa.

V poslednej dobe sa objavujú kurzy hlavolamov inšpirované hersenwerkom, sľubujú dosiahnutie efektov hersenwerku, ale žiaľ, títo necertifikovaní inštruktori nemajú potrebné vzdelanie, nevedia, ako to správne robiť, a veľakrát spôsobia viac škody ako úžitku.
Je preto na zvážení každého majiteľa psa, či sa zverí do rúk nekvalifikovanému trénerovi , možno za nižšiu cenu, ale s rizikom, že nedostane to, čo očakáva, alebo bude hľadať kvalitu…

Online podpora pre absolventov

Hersenwerk a online podpora pre absolventov workshopov ponúka unikátny a doplňujúci obsah